SuPORTing – meci de fotbal caritabil marca AsdMARK

Să înceapă jocul!

SuPORTing- pasiune pentru sport şi pentru caritate

Posted by Mariana Doroşenco pe Mai 24, 2014

Articol scris de Andreea Aanei

DSC_0196A fost spectacol, adrenalină și suspans! Așa am descrie a VI-a ediție a evenimentului SuPORTing în cadrul căreia profesorii de la FEAA au răspuns provocării de a-și înfrunta studenții într-un meci de fotbal. Evenimentul iniţial programat la sfârşitul lunii aprilie a avut loc miercuri, pe data de 21 mai, la sala Polivalentă Iaşi. Ambele echipe de pe teren au avut un scop comun- scopul de a-și folosi determinarea și pasiunea pentru un act caritabil.

Această ediţie SuPORTing și-a propus să o sprijine pe Papuc Elena Teodora, o fetiţă care suferă de 10 diagnosticuri, cel mai grav fiind nevul comedonian o boală de care suferă doar nouă persoane în toată lumea. Boala se manifestă prin apariţia unor limfoame cu puroi pe piele odată la o lună şi care se sparg lăsând pielea perforată. Totuşi, micuţa Elena Teodora a fost alături de noi pe tot parcursul evenimentului fiind o sursă de energie şi optimism.

Primăvara aceasta a adus mai multe echipe dornice să joace în cadrul SuPORTing, motiv pentru care tabăra studenților a fost formată din două echipe, echipa lui Cornel și cea a lui Andrei, fiecare jucând un meci cu o singură repriză.

Primul meci a început în forță, cu un gol în poarta profesorilor. În următoarele minute, profitând de o nouă oportunitate, studenții au înscris din nou. Profesorii nu se lasă mai prejos și egalează scorul în ultimele minute, iar la penalty aceștia câștigă la un avantaj de un gol, cu un scor final de 5-4 pentru profesori.

În al doilea meci, tensiunea a crescut, profesorii au venit din pauză motivați de victoria precedentă și au înscris două goluri în poarta adversă dovedind încă o dată faptul că merită titlul de învingători.În pauza de după al doilea meci câţiva suporteri au executat lovituri de departajare de la mijlocul terenului, lovituri pentru care au primit tricouri personalizate cu logo-ul SuPORTing.

La finalul evenimentului învingătorii, echipa de profesori, au primit Cupa SuPORTing şi toate echipele participante au primit diplome.În urma donațiilor s-a strâns o sumă de 1400 de lei, o sumă care o va ajuta pe micuța Elena la achiziţionarea medicamentelor, la efectuarea tratamentului şi a investigaţiilor.

Mulţumim sponsorilor principali ai acestui eveniment: agenţia de publicitate Artvertising şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi, precum şi celorlalţi sponsori: American Experience, AuchanCasa de Cultură a Studenţilor, Decathlon, DentexclusivDopo PocoFacultatea de Economie şi Administrarea AfacerilorFundaţia Solidaritate şi SperanţăUniversitatea “Alexandru Ioan Cuza”pentru ajutorul acordat în organizarea evenimentului şi la premierea câştigătorilor. Mulţumim partenerilor media pentru susţinerea evenimentului şi a cauzei SuPORTing. Mulţumim tuturor participanţilor, echipelor de pe teren, suporterilor şi partenerilor media, că aţi fost alături de noi, echipa AsdMARK, la această iniţiativă, vă mulţumim că aţi fost alături de Elena!