SuPORTing – meci de fotbal caritabil marca AsdMARK

Să înceapă jocul!

Profesori, studenţi, caritate. Într-un cuvânt SuPORTing

Posted by Mariana Doroşenco pe Mai 19, 2013

Joi, 16 mai, la Sala Polivalentă, a avut loc SuPORTing, evenimentul care îmbină fotbalul şi caritatea, două dintre cele mai mari pasiuni al omenirii. În fiecare an AsdMARK organizează SuPORTing, un meci de fotbal dintre profesorii FEAA şi studenţii lor, cu scopul de a colecta fonduri pentru o cauză caritabilă. În acest an AsdMARK şi-a propus să o ajute Maia Dărăşteanu, o fetiţa diagnosticată cu hipoacuzie neurosenzorială bilaterală congenitală, cu afectare gravă a limbajului. În acest an banii strânşi la SuPORTing vor fi folosiţi pentru a-i ajuta  pe părinţii fetiţei să-i cumpere proteze auditive. În ziua meciului Maia şi mama sa ne-au onorat cu prezenţa la eveniment completând rândurile suporterilor. Am avut parte de un meci special, plin de momente tensionante şi goluri spectaculoase.

Prima repriză a decurs într-un ritm lent, la pauză scorul a ajuns 2-1 în favoarea profesorilor.

În pauză câţiva suporteri au executat lovituri de departajare de la mijlocul terenului, lovituri pentru care au primit premii speciale. Am avut plăcerea să o vedem pe teren şi pe micuţa Maia, o fetiţă plină de vise şi viaţă.

În a doua repriză lucrurile s-au accelerat, profesorii au venit din pauză mult mai motivaţi. Se pare că au decis să le dea o lecţie de fotbal studenţilor înscriind în poarta lor în mod repetat.

Profesorii au câştigat meciul cu scorul de 9-3, ultimul gol fiind înscris cu câteva secunde înaintea fluierului arbitrului.

La finalul evenimentului echipa profesorilor a primit Cupa SuPORTing şi ambele echipe au primit diplome.

Banii colectaţi, 1262 de lei, o vor ajuta pe Maia să-şi cumpere proteze auditive, să se bucure de o lume plină de sunete.

Mulţumim tuturor participanţilor, echipelor de pe teren, suporterilor, sponsorilor şi partenerilor media, că aţi fost alături de noi, echipa AsdMARK, la această iniţiativă, vă mulţumim că aţi fost alături de Maia!